përshëndetje

Mbretërit dhe Mbretëreshat

TAMALE - GANA, AFRIKA PERËNDIMORE

Përgatitja e gjalpit Shea është një traditë që transmetohet nga familja jonë brez pas brezi. Ne i mësojmë sekretet tona familjare se si të bëjmë #sheabutter si fëmijë nga nëna dhe gjyshja jonë dhe i mbajmë këto sekrete gjatë gjithë jetës sonë..

Disa prej nesh e pëlqejnë familjen time, mbjellin dhe korrin gjithashtu pemë arrë shea. Pra Premium RAW SHEA BUTTER është i punuar me dorë çdo ditë në fshatin tonë që ndodhet në Gana - Afrika Perëndimore.

E pasur me vitamina

Gjalpi Shea është ushqim për lëkurën që përmban vitamina A, E dhe F. Vitaminat A dhe E ndihmojnë lëkurën të qëndrojë e shëndetshme. Këto vitamina janë veçanërisht të rëndësishme kur bëhet fjalë për të ndihmuar në shërimin e lëkurës. Vitaminat A, E dhe F ndihmojnë në largimin e rrudhave të parakohshme dhe linjave të fytyrës. Vitamina F shërben për të mbrojtur lëkurën si dhe për të ndihmuar në shërimin e saj. Zbut lëkurën e ashpër, të thatë ose të plasaritur dhe ndihmon në zbutjen e flokëve të thatë ose të dëmtuar.

Arra Shea

Edhe pse sheabutter nuk është ilaç, ai shëron, mbron dhe ushqen lëkurën dhe trupin. Nga këtu vijnë arrat tona shea. Pasi të mblidhen arrat e freskëta shea, fillon procesi. Nëse do të ishit në shtëpinë tonë të familjes tani dhe do të dëgjonit nga afër procesin, do të zbuloni se #Sheabutter ka një tingull.

Prodhimi i gjalpit Shea

Rezultatet

Procesi

Procesi i parë në prodhimin e #SheaButter TË PASTËR, RAW është larja e arrave. Ajo lahet dhe më pas thahet. Pasi të jetë tharë, më pas goditet. Arrat e grimcuara më pas piqen dhe më pas, ftohet dhe më pas bluhen sërish. Më pas kthehet në një pastë të imët dhe përzihet. Pasi të mblidhet yndyra, ajo çohet në përbërje për t'u zier dhe vajrat dalin.

Pas disa orësh ftohjeje, shndërrohet në Gjalpë Shea. Ky është produkti përfundimtar që vendoset në kavanoza me dashuri dhe ju dërgohet i sapoardhur tek ju #KingsandQueens!

Kjo është mënyra autentike që ne krijojmë Gjalpin tonë të Artë Shea për lëkurën tuaj.

Pyetur shpesh
Pyetje:

Çfarë është gjalpi Shea?

Gjalpi Shea nxirret nga arrat e një peme që gjendet vetëm në kontinentin e Afrikës. Gjalpi Shea nxirret nga arrat e pemës Shea-Karite. Kjo pemë fillon të prodhojë arra vetëm pas rreth pesëmbëdhjetë vjetësh dhe mund të duhen deri në 30 vjet për të marrë të korrat e cilësisë së parë nga një pemë e caktuar. Prodhuesit presin që arra të përmbajë një përqendrim të lartë të acidit yndyror të patundshëm. Është ky acid yndyror unik që i jep gjalpit Shea vetitë e tij shëruese të pashoqe dhe e bën atë shumë më të kërkuar se gjalpat e tjerë si gjalpi i kakaos.

Për shekuj me radhë, gjalpi Shea prodhohej nga njerëz që korrnin arrat, i lëvronin, i pjekin në skarë dhe më pas i bluanin.

Arrat karite ziheshin në një enë me ujë për orë të tëra deri në Gjalpë Shea. Gjalpi më pas grumbullohej në pagur dhe lihej të kthehej në një gjendje të butë të ngurtë. Gjalpi Shea është i ngurtë në temperaturën e dhomës. Por një nga gjërat që e bën atë kaq të shkëlqyeshëm është se lëngohet pikërisht rreth temperaturës së trupit. Një fërkim i shpejtë në pëllëmbën e duarve dhe është një lëng. Gjalpi Shea i nxjerrë në këtë mënyrë quhet gjalpë Shea i parafinuar ose gjalpë Shea i papërpunuar.

Meqenëse gjalpi Shea është një produkt tërësisht natyral, çdo grup do të jetë paksa i ndryshëm. Gjalpi Shea do të ndryshojë mjaft në pamje dhe erë. Është e rëndësishme të jeni në gjendje të dalloni se çfarë është e mirë Shea Butter dhe çfarë jo, pavarësisht nga këto ndryshime natyrore.

SI DUHET TË ËRE GJALPIN SHA?

Sheabutter Premium Raw ka një aromë të veçantë arrë, por nuk ka erë. Sheabutter me erë është i keq.

Pyetjet më të shpeshta:

Sign Up to join our Village

Shop and preserve Africa’s Shea resource.